Muzeum Karykatury „Lengrenówka”

Home / Muzeum Karykatury „Lengrenówka”

Muzeum Karykatury „Lengrenówka”

Wydarzenia na Urodziny Starówki 2024

 19-21.07.2024, 11:00–18:00
„Zbigniew Lengren. Humorysta” – wystawa
Lengrenówka to dawna pracownia i mieszkanie Zbigniewa Lengrena, które stały się dla Muzeum Karykatury przestrzenią spotkań, edukacji oraz niedużych wydarzeń artystycznych. Druga siedziba Muzeum została otwarta po trwającym prawie 5 lat remoncie.

Zbigniew Lengren był znanym i lubianym rysownikiem, ilustratorem, autorem tekstów satyrycznych. Na kameralnej wystawie przypominamy wybór jego prac – rysunki obyczajowe, żarty średniowieczne, wybór z cyklu o profesorze Filutku oraz mniej znane żarty fotograficzne, które nazywał „fotorysunkami”. Wystawa zaaranżowana w przestrzeni dawnego mieszkania jest hołdem dla patrona miejsca Zbigniewa Lengrena, a także sygnałem, że pamiętamy o nim i chcemy, żeby ta pamięć trwała.

Wydarzenie w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

Przestrzeń muzeum nieprzystosowana dla osób na wózkach. Przy wejściu schodek bez wjazdu i rampy. Toaleta dostępna. Możliwość udostępnienia miejsca siedzącego na życzenie.

20.07.2024, 10:00–11:20
„Szkicowanie dla małych i dużych” – warsztaty komiksowe dla rodziców z dziećmi
Zapraszamy do Lengrenówki na rodzinne warsztaty. Brak zdolności pisania nie jest przeszkodą podczas wymyślania historii. Dzieci bardzo często tworzą dziesiątki rysunków przedstawiających jednego bohatera lub bohaterkę, a my pomożemy im w poprowadzeniu narracji. Za pomocą kredek, nożyczek, kleju i komiksowych kadrów warsztatowiczki i warsztatowicze nauczą się tworzyć własne, krótkie opowieści.

Wydarzenie w języku polskim.

20.07.2024, 13:00–14:20
Warsztat „Architektura w komiksie” – prowadzi Beata Pytko

Tworzenie miejsca akcji w komiksie jest nierozerwalnie związane z genius loci – duchem miejsca definiującym daną przestrzeń, jej atmosferę i emocje, jakie wywołuje w odbiorcy_czyni. Trafny dobór i kreacja miejsca akcji przekładają się na fabułę komiksu i podkreślają emocje bohaterów_rek. Głównym celem warsztatów jest zgłębienie potencjału miejsca akcji w komiksie i jego przełożenia na atmosferę dzieła. Analizie poddane zostaną czynniki takie jak charakter miejsca, jego skala, pogoda i pora dnia czy potencjalne akcje wynikające z danej przestrzeni. Zostaną one powiązane z fabułą komiksu, dialogami czy też emocjami głównych postaci. Efektem warsztatów będzie krótki komiks lub storyboard skupiający się na powyższych zagadnieniach.

Wydarzenie w języku polskim.

21.07.2024, 10:00–11:20
„Zabawmy się kolorem” – warsztatyZapraszamy do Lengrenówki na warsztaty z Marią Geisler – sztuka abstrakcyjna dla wszystkich w wieku od 0 do 101 lat. Termin „sztuka abstrakcyjna” sam w sobie potrafi wywołać niepokój i oburzenie: „Co to za bohomazy?”, „Nawet dziecko tak potrafi!”. Podczas warsztatów przekonamy się, czy malowanie abstrakcji, jak i powrót do świeżego, dziecięcego spojrzenia na świat sprzed znaczeń są w praktyce takie łatwe. Spróbujemy wyzbyć się ilustracyjności bez uszczerbku dla przekazu. Przydatne będą podstawowe środki wyrazu, które pomogą nam wyjść ze świata przedmiotów i wejść do świata plam, kształtów, kolorów i rytmu.

Wydarzenie w języku polskim.

 

Dane kontaktowe