Wydarzenia na Urodziny Starówki 2024
Projekt „Warszawa da się lubić” to próba zilustrowania wspomnień mieszkańców Warszawy związanych z warszawską Starówką i jej zabytkowymi okolicami, które mają dla nich sentymentalną wartość. Tytuł projektu nawiązuje do tytułu piosenki „Warszawa da się lubić” śpiewanej przez aktora Adolfa Dymszę uważanego za powojennego króla polskiej komedii. Mieszkańcy Warszawy opowiadają o tych miejscach, z którymi są emocjonalnie związani, a których być może nie ma w przewodnikach. Dzięki nim poznajemy m.in. magiczne podwórka, skwery, kamienice, restauracje, miejsca ciepłe i nostalgiczne, do których można uciec z biur, tworzące swoisty warszawski bank fotopamięci…
Wydarzenie w języku polskim.
Dostępność: galeria znajduje się na parterze, wejście prosto z chodnika po trzech schodach. Dostępna toaleta. Brak miejsc siedzących. Powierzchnia około 30m2. Brak klimatyzacji.
Wydarzenie organizowane przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Fotografików ma na celu uczcić 71-lecie odbudowy warszawskiej Starówki. Stanowi doskonałą okazję do spotkania z kilkoma bohaterami oraz autorką projektu „Warszawa da się lubić”. Spotkanie to, oprócz rozmów, wzbogacone zostanie koncertem fortepianowym, co stworzy unikalne połączenie muzyki z Warszawą w tle oraz fotograficznej narracji miejskiej. Będzie okazją do poznania osobistych opowieści, anegdot oraz refleksji dotyczących zmian w przestrzeni Warszawy, jak również życia w stolicy po jej odbudowie. Uczestnicy poszerzą swoją wiedzę o historii oraz procesie odbudowy Warszawy, a kontakt z bohaterami projektu może stanowić źródło inspiracji do własnych twórczych lub badawczych działań związanych z miastem. Spotkanie pozwala nawiązać dialog z innymi mieszkańcami Warszawy, co może przyczynić się do budowania silniejszych więzi lokalnych. Muzyka i fotografia oferowane podczas wydarzenia dostarczą nie tylko rozrywki, ale także głębokich emocjonalnych doznań.
Wydarzenie w języku polskim.
Dostępność: stara Galeria ZPAF o powierzchni około 100m2. Brak klimatyzacji. Dostępne WC. Parter; wejście prosto z chodnika, brak schodów, natomiast w samej galerii są dwa stopnie do pokonania. Miejsca siedzące – krzesła.
Optyka to nie tylko soczewki i obiektywy, to też wiele zjawisk: załamań i rozszczepień światła, złudzeń optycznych, tłumaczących proces postrzegania świata i działania zmysłu wzroku. Zaprezentujemy różne rodzaje kalejdoskopów, zeotrop, anaglify, thaumatropy, oko muchy, folie z siatką dyfrakcyjną, zwierciadła, soczewki, pryzmaty…. Opowiemy o budowie oka ludzkiego, jego podobieństwach do działania aparatu fotograficznego, o właściwościach naszego mózgu i czemu nie zawsze jest tak, jak to widzimy. Zaprezentujemy różne rodzaje aparatów fotograficznych i zasady ich działania, a dodatkowo możliwości wykonywania kreatywnych zdjęć za pomocą aparatu fotograficznego, który każdy z nas ma w swoim telefonie. Każdy chętny będzie mógł wykonać sam zabawkę optyczną i zabrać ją do domu.
Wydarzenie w języku polskim.