Wydarzenia na Urodziny Starówki 2024
Kompozycje prezentowane w spektaklu są znanymi piosenkami w zupełnie nowych aranżacjach. Można tu usłyszeć różne style muzyczne: blues, jazz, rock, reagge. Taki zabieg ma na celu stworzenie nowej „szybszej” formy komunikacji dziecka ze sztuką teatralną. Chcemy w ten sposób zbliżyć się do współczesnych dzieci, na co dzień obcujących z kulturą internetu, która jest szybka i migawkowa. Dlatego przedstawienie musi być dynamiczne i różnorodne, a jednocześnie zachować swoją klasyczną teatralność. To nasz współczesny język teatru.
Anna Seniuk tworzy interaktywne spektakle, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Angażujemy dzieci do wspólnej zabawy, do wspólnego śpiewania czy mówienia wierszyków. Chcemy w ten sposób uwrażliwić dziecko na sztukę, zachęcić je do zapoznania się z wybitnymi klasykami polskiej poezji dziecięcej. A wszystko to poprzez zabawę, gdyż tak dzieci najlepiej się uczą. Spektakl trwa 50 minut.
Wydarzenie w języku polskim.
Limit miejsc: 50, więcej informacji o rejestracji na stronie organizatora.
Obejmuje on wystawę „Zjawa” w siedzibie głównej w Muzeum Literatury (13 czerwca – 29 września 2024), publikację – przewodnik do wystawy oraz cykl wydarzeń towarzyszących.
Wystawa „Zjawa” zainspirowana została jedną z mniej znanych powieści pisarza pt. „Wampir”. Wydana pierwszy raz w 1904 roku jako nowela „Mgły”, swoją ostateczną formę powieści grozy uzyskała w 1911 roku. Powieść wpisywała się nie tylko w lęki i niepokoje związane z początkiem wieku oraz poczuciem kryzysu wartości ówczesnej cywilizacji, ale wyrażała również zainteresowanie w Polsce i na świecie zagadnieniami takimi jak psychiatria, psychologia, okultyzm czy oniryzm.
Ekspozycja ukaże zmagania twórcze Reymonta i jego osobiste przeżycia, które złożyły się na powstanie tej niezwykłej powieści, w tym kontakty z warszawskim środowiskiem spirytystów, wyjazd do Londynu w 1894 roku oraz udział w Zjeździe Towarzystwa Teozoficznego. Przybliży także kluczowych bohaterów „Wampira”. Opowieść o niepokojach autora i bohaterów „Wampira” rozwijać się będzie za pośrednictwem obiektów pochodzących ze zbiorów Muzeum Literatury, w szczególności pamiątek związanych z samym noblistą oraz malarstwa Wojciecha Weissa i Juliana Fałata, pochodzącego z początku XX wieku. Uzupełnieniem będą dzieła z epoki, wypożyczone z innych polskich instytucji i kolekcji prywatnych.
Kluczową częścią projektu będą działania o charakterze performatywnym, które powstają we współpracy z dwójką utalentowanych artystów średniego pokolenia, związanych ze sztukami wizualnymi i teatrem – Martą Ziółek i Rafałem Dominikiem. Obejmować będą one zarówno elementy dramaturgiczne, muzyczne i ruchowe, jak i interwencje artystyczne w przestrzeni wystawy. Przeniosą one motywy zapisane na kartach „Wampira” w perspektywę współczesności, wydobywając w szczególności aspekty związane z cielesnością, sensualnością i sprawowaniem kontroli, którymi nasycona jest powieść Reymonta.
Wydarzenie w języku polskim.
Brak dostępności dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Bilety do kupienia na miejscu.
Wydarzenie w języku polskim.
Brak dostępności dla osób z niepełnosprawnością ruchową.