Instytut Słowacki w Warszawie powstał w październiku 1993 roku, a od roku 1995 mieści się w pięknym miejscu na Starówce, nieopodal Rynku Starego Miasta, w kamienicy przy ul. Krzywe Koło 12/14a.
Naszym celem jest przede wszystkim prezentacja i promocja słowackiej kultury: słowackiej kinematografii, muzyki – tradycyjnej i współczesnej, literatury, teatru. W Instytucie znajduje się galeria, w której regularnie organizujemy wystawy słowackich artystów. Staramy się też by co miesiąc w naszym programie pojawił się ciekawy wykład. Często są to prelekcje ukazujące historię Słowacji, jak również polskie wątki w słowackiej historii i odwrotnie.
Kulturę słowacką promujemy nie tylko u nas, w Instytucie Słowackim, ale też w innych instytucjach kultury w Warszawie i oczywiście poza stolicą, w wielu miastach i miasteczkach w różnych rejonach polskich.
Dzięki Instytutowi można też nauczyć się języka słowackiego. Od października do maja prowadzimy roczny kurs języka słowackiego dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Co roku organizujemy również letni, intensywny, a co istotne darmowy, kurs języka słowackiego dla początkujących.
Przy wejściu do Instytutu Słowackiego umieszczony jest program na aktualny miesiąc. Można się z nim zapoznać również na profilu Instytutu na Facebooku. Kalendarz nasz zapełniamy różnymi wydarzeniami, zarówno tymi odbywającymi się w naszej staromiejskiej siedzibie, jak i w innych miastach Polski. Co miesiąc mamy od czterech do sześciu spotkań ze słowacką kulturą u nas w Instytucie oraz kilkanaście poza nim, które wspólnie organizujemy lub wspieramy.
Polska i Słowacja to dwa sąsiednie państwa, dwa narody słowiańskie. Jesteśmy sobie bliscy. Bliska jest nasza kultura i historia. Lecz jako sąsiedzi nie do końca się nawzajem znamy. Gdybyśmy teraz na przykład wyszli na Rynek Starego Miasta w Warszawie i zapytali o znajomość autorów słowackiej literatury, reżyserów słowackich albo malarzy, to niestety obawiam się, że niewiele nazwisk by padło. Ale też podobnie – gdybyśmy w Bratysławie zapytali o polskich twórców. Z całą pewnością jest jeszcze co robić w zakresie promocji naszych kultur. I w tym kierunku dalej będziemy działać, w miarę sił i środków, aby nasze narody dobrze się znały jak na dobrych sąsiadów przystało.
Wydarzenia na Urodziny Starówki 2024
W ramach projektu Urodziny Starówki Instytut Słowacki prezentuje wystawę prac Petera Kocáka, jednego z najwybitniejszych obecnie słowackich grafików. Spotkanie z jego twórczością to szalona wyprawa w głąb wyobraźni artysty – poprzez historię sztuki, w oparciu o współczesne mity i opowieści. Wiele z jego prac zdobyło wysokie nagrody na międzynarodowych wystawach graficznych.
Dodatkowo na „starówkowej” scenie (21 lipca 2024, o godz. 19:00) wystąpi słowacka artystka Júlia Masnicová wraz ze swoim Trio. Zespół wykonuje muzykę m.in. folkową, klezmerską, bałkańską, ale we własnych, niepowtarzalnych aranżacjach. Ich program koncertowy to podróż pokazująca kulturę muzyczną z różnych krajów, ale też połączenie słowacko-polskich brzmień.
Milan Novotný, dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie